Rok s covidem se uzavírá…
Autor příspěvku: Michaela Walsbergerová
TAKY jste si mysleli, že vše bude rychle pryč?
MOŽNÁ jste ztratili někoho blízkého a spolu s dětmi prožíváte setkání se smrtí.
MŮŽE se Vám zdát, že je všechno jinak, než jak si to představujete.
Přečtěte si pár rad
Mluvte se svým dítětem, o světě, který nás nyní obklopuje. Nejdříve zjistěte, co již o Koronaviru ví. Nechte mu možnost se Vás ptát, hledejte spolu odpovědi z prověřených zdrojů.
Začněte u sebe, zklidněte se, najděte si každý den čas jen na sebe, pravidelně se věnujte nejen pracovním, domácím i školním povinnostem, ale zařaďte do denního plánu i pohyb (venku nebo v obyváku).
Tvořte sami i s dítětem, nikdy není pozdě začít opět vyšívat, háčkovat, došít odloženou panenku, polepit ubrousky květináč, ztlouct krmítko, vymalovat předsíň.
Obejměte svoje dítě, kolébejte ho. Někdy to ocení i velké děti. Dítě, které situaci bagatelizuje: připomeňte, že dodržování pravidel na úrovni jednotlivce (r+r+r) nikoho výrazně neomezuje a může pomoci. Jakkoliv se liší názory laiků i odborníků na nošení roušek, je to něco, co můžeme udělat všichni.
Pomozte dětem (i sobě) udržet řád: řád je užitečný i těm, kteří ho sami spíše nevyhledávají. Učte dítě pracovat s časem, plánovat. Pomozte mu vytvořit denní plán, aby si splnilo své povinnosti, ale také mělo čas na své zájmy. Pomozte mu zorientovat se v tom, co ho těší a jak může za této situace trávit volný čas.
Je-li dítě samo doma, zatímco Vy jste v práci – volejte mu, po příchodu si najděte čas alespoň na krátké společné aktivity – povídání, pohyb, hry (nejlépe bez počítače a mobilu). Pomozte dětem udržet sociální kontakt s vrstevníky i širší rodinou, když je teď znovu obtížnější se potkat „naživo“: i menší děti naučte chatovat s kamarády, používat videokonference (s Vaším dohledem), povzbuzujte je do telefonátů s babičkou a dědou, nechte si ukázat, jaké počítačové hry Vaše děti hrají, zahrajte si s nimi – a učte je přitom vybírat si a věnovat hře rozumné množství času. Při hovorech s dětmi rozlišujte, jak je Vaše dítě staré. U mladších dětí více emočně podpořte, nezahlcujte informacemi, ale ani nic nezatajujte, stručně zopakujte, co je Koronavirus, co můžeme dělat, abychom se mu vyhnuli a co můžeme udělat, když onemocníme.
Starším dětem pomozte orientovat se v informačních zdrojích, učte je kriticky myslet, mluvte o tom, co napadá k celé situaci Vás, co Vás zneklidňuje, v čem vidíte naději. Mluvte o tom, co Vám pomáhá nepříjemné pocity překonávat.
Situace se stále vyvíjí, opatření se rychle mění, a i pro nás dospělé je těžké se vyznat v tom, co jsou informace, co dezinformace, jak určité informace interpretovat. I na nás dospělé doléhá únava, že nemůžeme žít tak, jak dosud, jak dlouho to bude ještě trvat, jak zvládneme pružně reagovat na stále měnící se podmínky, jak zvládneme případné existenční či zdravotní starosti.
Orientujme se na to, co stále funguje, na věci a lidi, o které se můžeme opřít.
Pro případ, že byste o své situaci rádi mluvili, můžete kontaktovat pomáhající organizace či weby:
- Člověk v tísni
- Duševní zdraví – Opatruj se
- Národní ústav duševního zdraví
- Nevypusť duši – nebojíme se mluvit o duševním zdraví
- Dětské krizové centrum – odborná pomoc dětem a rodičům
- VIZDOM – Tým včasné intervence Blansko a okolí
- Dětství bez násilí – specializovaná pomoc pro děti ohrožené domácím násilím
- Centrum Locika – pomoc pro děti ohrožené domácím násilím
Můžete se také obrátit e-mailem na naše Školní poradenské pracoviště. Budeme se Vám rádi věnovat, případně Vám zprostředkujeme kontakt na další odborná pracoviště.
Nezůstávejte v tom sami, pokud pro Vás začíná být situace příliš tíživá.